SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA?

Uncategorized Comments (0)


Zanim odpowiem na pytanie – skąd wzięła się nazwa „Mózg Elektronowy” – kilka słów tytułem wstępu.

Chciałam przede wszystkim przywitać bardzo wąskie grono wtajemniczonych czytelników. Pozycjonowanie strony nie jest na tyle rozwinięte, aby zakładać, że ktoś trafi tu z ulicy. Do rozpoczęcia zajęć w „Mózgu Elektronowym” jest jeszcze dużo czasu. Jak wszystko dobrze pójdzie, otwarcie zbiegnie się w czasie z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018.

Co prawda strona już gotowa, ulotka zaprojektowana, rozpisane plany i pomysły, ale przede mną jeszcze sporo pracy. Najbliższe miesiące planuję poświęcić na przygotowanie scenariuszy do zajęć i wszystkie prace związane z zakładaniem firmy.

Bardzo dobre wieści przynoszę z linii frontu. Skończyłam studia podyplomowe data scientist w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Wiedzę, którą tam zdobyłam, wykorzystam do tworzenia modułu zajęć Data Science.

Wracając już do tematu głównego, słownik PWN podaję, że mózg elektronowy to «dawna nazwa komputera».

Kiedy byłam mała, podczas wakacji u babci, uwielbiałam przeglądać stare gazety. Pewnego razu natknęłam się na artykuł, który opisywał jeden z pierwszych komputerów, ale autor nazywał go mózgiem elektronowym. Ogromnie mnie zafascynowała ta nazwa jak i cały artykuł.

Dlaczego używamy komputerów, a nie mózgów elektronowych, zastanawiałam się. Dotarłam do informacji, że termin – mózg elektronowy – wymyślili dziennikarze. Naukowcy byli nastawieni sceptycznie. Nie chcieli, aby nazwa ta kojarzyła się z maszyną, która ma mózg i potrafi myśleć. I tak o mózgu elektronowym zapomniano.

Wspomniała o nim Wisława Szymborska w swoim wierszu „Nagrobek”. Pozwolę sobie go tutaj przytoczyć.

Tu leży staroświecka jak przecinek
autorka paru wierszy. Wieczny odpoczynek
raczyła dać jej ziemia, pomimo że trup
nie należał do żadnej z literackich grup.
Ale też nic lepszego nie ma na mogile
oprócz tej rymowanki, łopianu i sowy.
Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy
i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę.

Nie będę tutaj tłumaczyć kto jest bohaterem a kto podmiotem lirycznym oraz jakich środków stylistycznych użyła autorka. Nie powiem też co miała Szymborska na myśli, mówiąc o wyciąganiu z teczki „mózgu elektronowego”. Czytelnik powinien domyśleć się wszystkiego sam 😉
 
Wracając jeszcze do nazwy strony. Dzisiaj, w XXI wieku, w czasie gwałtownego rozwoju sztucznej inteligencji i uczących się algorytmów, myśląca maszyna wraca do łask. Może polscy dziennikarze przewidzieli przyszłość?

 
 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Pin It

» Uncategorized » SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA?
On Kwiecień 6, 2017
By

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

»